Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl


Starożytność



Najnowsze biografie




Najnowsze artykuły



Wstęp - Religia Egiptu

Religia w Egipcie odgrywała jedną z najważniejszych ról. Istniała tam wiara w politeizm, czyli wiara w wielobóstwo, powiązania miedzy poszczególnymi bóstwami jest bardzo skomplikowana a czasem absurdalna, ale starożytni się tym nie przejmowali dla nich była ważna sama wiara i idea bóstwa.Zacznijmy od początku, bo na początku był chaos.. Egipski chaos jak wierzono dawniej miał konsystencję płynną, skąd zrodziło się często spotykane określenie praocean lub Nu. Obecny świat jednak nie zastąpił Nu, lecz jest nim otoczony.Nu . . .



Faraon

Słowo "faraon" określające egipskiego władcę pochodzi od starożytnego "per-aa", czyli "wielki dom". Tak nazywano w Egipcie pałac królewski, a od czasów XVIII dynastii również samego króla. Władza faraona miała charakter świecko-religijny. Oprócz sprawowania rządów pełnił on funkcję kapłana - jedynego prawdziwego kapłana i namiestnika bogów na Ziemi. Faraon stawał się boski podczas koronacji - ceremonii wymyślonej przez Egipcjan. Największą władzę i autorytet wśród ludu miał faraon za czasów Starego Państwa, zwłaszcza IV . . .



Piramidy

Piramidy są z pewnością najbardziej charakterystycznym symbolem Starożytnego Egiptu. Mimo to nadal stanowią one pewnego rodzaju zagadkę - naukowcy mnożą hipotezy dotyczące sposobu transportowania i nakładania na siebie olbrzymich bloków kamiennych. Zadziwiające są również idealne proporcje oraz ustawienie piramid względem stron świata i gwiazdozbiorów. Istnieją nawet teorie zakładające ingerencję cywilizacji pozaziemskich... To, co wiemy napewno na temat piramid, to ich funkcja użytkowa. Były to grobowce królewskie, do których oprócz . . .



Hieroglify

Hieroglify to grecka nazwa pisma egipskiego oznaczająca "rzeźbione święte litery". Przez wieki hieroglify stanowiły zagadkę dla naukowców, aż do początków XIX wieku, kiedy to francuscy żołnierze znaleźli w Rosetcie kamień z czasów ptolomejskich (196 r.p.n.e.) pokryty inskrypcjami w trzech językach: hieroglificznym, demotycznym i greckim. Dzięki temu kamieniowi francuski filolog Jean-Francois Champollion rozpoczął proces odszyfrowywania hieroglifów, kontynuowany następnie przez francuskich, niemieckich i angielskich naukowców.Początki . . .



Malarstwo Egiptu

Stare Państwo Stare Państwo, poświadczone obfitością godnych podziwu zabytków (piramidy, świątynie królów i bóstw, mastaby z reliefami na ścianach), w dziedzinie malarstwa jest reprezentowane słabiej. Wprawdzie od IV do VI dynastii powstawały na nekropoli memfickiej (Giza, Sakkara, Dahszur, Medum), jak i na cmentarzyskach prowincjonalnych (Deir el-Bersza, Meir, Deir el-Dżabrawi, Asuan) groby wysoko postawionych osobistości ozdobione malowidłami ściennymi, ale na ogół uległy one zniszczeniu; tak więc pisanie historii malarstwa . . .



Kosmetologia

Do sztuki starożytnego Egiptu z całą pewnością mogłabym zaliczyć sztukę makijażu i kosmetologii starożytnych Egipcjan. Kobiety i mężczyźni tamtego okresu przykładali wielka wagę co do sposobu stylizacji swojego wyglądu, malowania, układania włosów i perfumowania się.Przybornik toaletowy :Przybornik toaletowy składał się z: - naczynia na balsam - grzebieni - flakoniki z wonnościami - tuby na szminkę czarnego koloru - łyżki do mieszania i nakładania barwników na usta - lusterka zrobione z polerowanego metalu . . .



Wojskowość w starożytnym Egipcie

Wpływ położenia geograficznego na wojskowość egipskąEgipt był i jest państwem o szczególnym położeniu geograficznym. Leży on w północno - wschodniej Afryce, od północy przylegając do Morza Śródziemnego, od wschodu sąsiadując, przez Półwysep Synaj, z Azją, od zachodu granicząc zaś z Pustynią Libijską, stanowiącą część Sahary. Południową granicą kraju była I katarakta na Nilu, choć pod władzą egipską przez długi czas znajdowały się tereny położone aż po IV kataraktę, zwane Nubią (północny Sudan). Terytorium . . .



Strona 19 z 19 : << 1 ... 16 17 18 19


Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.