Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl


Starożytność



Najnowsze biografie




Najnowsze artykuły



Powiedzenia mitologiczne

Amazonka - współcześnie mają kilka znaczeń np.: kobiety, które dobrze jeżdżą konno, kobiety, które w wyniku operacji straciły jedną pierś oraz wojownicze kobiety. Amazonki w mitologii to legendarny ród wojowniczek, które nie znosiły mężczyzn w swoim gronie i prowadziły ciągłe walki z sąsiadami. Nazwę wyprowadzano pierwotnie z amazon (greck.) bezpierśna, niektóre źródła podają, że amazonkom w młodości hamowano rozwój jednej piersi, aby im łatwiej było władać łukiem i strzałami. Niezrównane były również w . . .



Badania nad starożytnością i prehistorią

Człowiek zawsze interesował się swoją najdawniejszą przeszłością i miał świadomość, że jego przodkowie żyli wiele lat przed nim. O tym zainteresowaniu świadczą etnogenetyczne legendy i mity pierwotnych ludów, opowiadające o ich pochodzeniu i występujące u wszystkich społeczności zamieszkujących Ziemię. Oczywiście wyjaśnienia na temat początków u wczesnych społeczności opierały się na mitach i wyobraźni, były zróżnicowane i miały na celu raczej zachowanie łączności z przodkami i wewnętrznej spoistości społeczeństw, niż . . .



Ukrzyżowanie

Śmierć krzyżowa. Zgodnie ze starożytnymi źródłami była niewątpliwie jedną z najsroższych i najbardziej poniżających rodzajów kary w antycznym świecie. Skazano na nią Jezusa Chrystusa Przyczyna śmierci była wieloczynnikowa: uduszenie z niewydolności oddechowej, głównie wydechowej, wstrząs pokrwotoczny, pourazowy i ostra niewydolność serca z możliwym prawdopodobieństwem śmiertelnej arytmii. Kara ukrzyżowania prawdopodobnie wywodziła się z Asyrii i Babilonu. Aleksander Wielki wprowadził ją w krajach śródziemnomorskich w IV . . .



Wpływ chrześcijan na przemiany kulturowe

By odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę odegrało chrześcijaństwo w procesie metamorfozy w kulturze grecko – rzymskiej, należy wziąć pod uwagę dwie bardzo istotne rzeczy, a mianowicie trzeba rozpatrzyć wkład chrześcijaństwa w cywilizację antyczną oraz dziedzictwo chrześcijańskie w cywilizacji łacińskiej. Na samym początku opiszę, jak i dlaczego powstało chrześcijaństwo, gdyż tylko w ten sposób można zrozumieć istotę całego zagadnienia. Narodzenie chrześcijaństwa wiąże się z osobą Jezusa Chrystusa: jego życiem, głoszonymi . . .



Najstarsze cywilizacje Ameryki

Nie tylko w Starym Świecie powstały wysokie cywilizacje. Również w Ameryce Południowej i Środkowej obserwujemy powstanie zorganizowanych form życia społecznego. Żyjący w II tys. p.n.e. w Mezoameryce rolnicy i łowcy zbieracze zaczęli grupować się w większe i bardziej rozwinięte społeczeństwa. Szczególnie zaawansowane były społeczeństwa zamieszkujące południowe wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, obfitujące w zasoby żywności. Uprawiały one kopieniaczo-wypaleniskową gospodarkę rolniczą karczując lasy i polując na zwierzęta leśne. Około 1500 . . .



Mit o Ozyrysie, Horusie i Secie

Mit o śmierci i zmartwychwstaniu Ozyrysa jest jednym z bardziej znanych mitów egipskich. Może być to związane z popularnością bóstwa. Ozyrys był najstarszym synem Geba i Nut, a także bratem Seta, Neftydy oraz Izydy. Ozyrys został z czasem władcą Egiptu, przejąwszy od swego ojca dziedzictwo. Panowanie Ozyrysa na ziemi to tzw. "złoty wiek". Ozyrys wraz z Izydą, swą małżonką wyprowadzili rdzennych Egipcjan ze stanu barbarzyństwa, król nauczył ich uprawy roli i jak czcić bogów, dostarczył niezbędnych narzędzi i ustanowił prawa. Izyda . . .



Cesarze Wojskowi - Skrót

Kiedy żołnierze Maksyminusa Traka wbijali miecze w ciało Aleksandra Sewera nikt jeszcze nie wiedział, że cesarstwo rzymskie czekają lata największego jak do tej pory kryzysu. Trak otworzył rozdział w dziejach imperium pod tytułem cesarze wojskowi.Władcy świata starożytnego będą wybierani przez własne wojsko. Nie będą oni pochodzić ze stanu senatorskiego, a zaszczyt bycia cesarzem będą zawdzięczać tylko dzięki umiejętnością wojskowym. Właściwie każdy centurion mógł być panem imperium ! Oczywiste więc jest, że czas panowania . . .



Divus Caesar

W życiorysach kolejnych cesarzy możecie przeczytać czy został zaliczony w poczet bogów, czy też nie. Ale na jakich podstawach przyznawano i co oznaczała konsekracja, czyli wyniesienie do godności boga?Starożytni głęboko wierzyli, że człowiek za swoje ziemskie zasługi, czy to wojskowe czy rozumu, może zostać bogiem. Nie jak inni śmiertelnicy wegetować w mało atrakcyjnych podziemiach Hadesu, ale być równy olimpijczykom i razem z nim żyć.Sytuacja człowiek-bóg bardzo wyraźnie się zarysowuje na przykładzie Bliskiego Wschodu. W . . .



Indie

Wykopaliska w obrębie najstarszego miasta Indii, Harappy Do końca XIX stulecia historię Indii rozpoczynano od ludu zwanego Ariami (szlachetnymi). Dopiero w pierwszych dziesięcioleciach poprzedniego wieku prace archeologiczne przyniosły niezwykle ciekawe informację. Otóż już co najmniej 1500 lat wcześniej na tym terenie żyła dobrze rozwinięta cywilizacja.Mieściła się ono w dolinie rzeki Indus, zwaną przez to kulturą . . .



Chiny

Pierwsze etapy tworzenia się odrębności chińskiej nie są dobrze znane. Spowodowane to jest faktem, iż dysponujemy naprawdę znikomą ilością źródeł z tamtego okresu. Za początek tworzenia się pierwszych większych skupisk osadniczych podaje się V tys. p.n.e. W tamtym czasie na terenie obecnego państwa chińskiego żyli zarówno rdzenni chińczycy, jak plamienia, których antropologii bliżej jest do Tybetańczyków. Ci pierwsi osiedlali się głownie w dolinie Huang-ho (tzw. Rejonie Żółtej Rzeki). . . .



Strona 18 z 19 : << 1 ... 15 16 17 18 19 >>


Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.