Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl


Starożytność



Najnowsze biografie




Najnowsze artykuły



Bitwa nad rzeką Alią

Chciałbym przybliżyć bitwę nad rzeką Alią, ponieważ miała ona kilka ważnych skutków dla dalszych losów wczesnej Republiki Rzymskiej. Galowie podbili w IV w. p.n.e. północną Italię. Brennus, wódz Senonów jednego z plemion celtyckich, zaatakował w 391 r. p.n.e. etruskie miasto Clusim. Mieszkańcy tego miasta poprosili o pomoc Rzymian, którzy wysłali poselstwo do Senonów. Nie odniosło to jednak żadnego skutku, lecz przeciwnie, zwróciło uwagę barbarzyńców na miasto wilczycy. Bitwa Bitwa rozegrała się 16 km. na . . .



Epoka archaiczna

Często w periodyzacji dziejów starożytnej Grecji używa się określenia „epoka archaiczna” dla dziejów Hellady obejmujących cały VIII w. aż do końca wieku VI, czyli do wielkich konfliktów militarnych z państwem perskim, po których Grecja osiągnęła apogeum świetności swojej kultury, czyli wstąpiła w epokę klasyczną. Nazwa ta, już utrwalona w historiografii, jest jednak nie do końca trafna, gdyż właśnie w epoce archaicznej zaczyna się wielki postęp kulturalny i cywilizacyjny, a nie jak można by przypuszczać okres stagnacji i . . .



Ciemne Wieki

W poprzednim artykule pod tytułem „Cywilizacje Egejskie” mogliśmy prześledzić losy dwóch pierwszych cywilizacji obszaru morza egejskiego, tj. kultury minojskiej i mykeńskiej. Ciemne wieki jest to okres około trzech stuleci rozpoczynających się od upadku kontynentalnej cywilizacji Mykeńczyków do przełomu IX/VIII wieku p.n.e., kiedy to rozpoczyna się wyjście z regresu zarówno gospodarczego jak i kulturalnego ludów bałkańskich. Nazwa „ciemne wieki” bierze się stąd, iż rzeczywiście jeżeli chodzi o informacje dotyczące tego . . .



Pozycja kobiet w Grecji i Rzymie

Jaka była pozycja kobiet w starożytnej Grecji i Rzymie? Nie ulega wątpliwości, że ówczesne kobiety nie miały takich możliwości rozwoju w różnych dziedzinach życia, jak współcześnie. Choć i tu nie do końca słuszne jest przeświadczenie, iż ich rola sprowadzała się tylko i wyłącznie do usłużnych małżonek i troskliwych matek, których życiowym priorytetem było przedłużenie istnienia wspólnoty. Warto rzucić nieco światła na to zagadnienie.Skupmy się najpierw na Grecji, gdzie pozycja kobiety była faktycznie niska, jednakże . . .



Kreacje starożytnego Rzymu i cesarzy w sztuce

Gdy słyszymy słowa „historia” i „literatura”, myślimy o konkretnych wydarzeniach, otrzymując stosunki: fakt – fikcja, dokument – opowieść. Twórcy często odpowiednio manewrują przykładami z historii antycznej, dobierając w zależności od potrzeby i własnych poglądów określone fakty. Dlatego przedmiotem moich badań będą sposoby ukazywania starożytnego Rzymu i jego władców w dziełach historycznych, literaturze i filmie. Postaram się udowodnić, że wynikają one z rodzaju danego tekstu kultury, czasu i . . .



Bohater i tchórz

Wstęp Bohaterem w starożytnej Grecji nazywano herosa, osobę zrodzoną ze związku śmiertelnika (najczęściej śmiertelniczki) z bóstwem (najczęściej płci męskiej), tak więc byli oni postaciami mitycznymi, choć zdarzało się także, że tym jakże zaszczytnym tytułem obdarzano obywatela , wybitnie zasłużonego dla swojej polis. Tchórz natomiast nie znalazł swojej definicji w starożytności, nie istniał żaden stereotyp postawy tchórzowskiej, panikarskiej. Było tak być może dlatego, że historia ogólnie pojętej Grecji, Hellady, to . . .



Cywilizacje egejskie

Nie tylko na Wschodzie, lecz i w Europie wyłoniły się pierwsze wysokie cywilizacje Starego Świata. Geneza tych kultur była nieco odmienna, niż w Mezopotamii, Egipcie czy w Dolinie Indusu. Jeszcze w IV tys. p.n.e. obszar egejski był zdystansowany w rozwoju przez społeczności żywiołowo rozwijające się na Półwyspie Iberyjskim, Bałkanach i na Malcie. W Grecji, na Krecie i wyspach Morza Egejskiego żyły dostatnie społeczności rolników i rybaków zamieszkujące obszerne ufortyfikowane osiedla. Znały one użycie miedzi brązu. Pod koniec IV tys. p.n.e. . . .



Asyria

OKRES STAROASYRYJSKI (XIX-XIV w. p.n.e.) Płaskorzeźby asyrysjkich architektów Asyryjczycy, mieszkańcy północnej Mezopotamii, przez dłuższy okres byli zacofani w stosunku do swoich sąsiadów ale przez lata powoli i skrupulatnie nadrabiali zaległości. Asyryjczycy bili znakomitymi wojownikami, podbijali liczne krainy i doskonalili się w walce, cywilizacja ta opierała się głównie na handlu i rolnictwie . . .



Mezopotamia w III tysiącleciu

W III tys. p.n.e. Bliski Wschód, a zwłaszcza obszar Mezopotamii był widownią wielkich przemian kulturowych i politycznych. Wiążą się one z działalnością ludów zamieszkujących te tereny: Elamitów, Subartejczyków, Hurytów, Kananejczyków, Protohetytów, zwłaszcza zaś Sumerów i Akadów. Te dwa ludy miały największy wpływ na dzieje Azji Zachodniej w tym okresie. Wykształcona w okresie Uruk i Dżemdet Nasr cywilizacja Mezopotamii rozwijała się dalej w czasach wczesnodynastycznych (2900-2334 p.n.e.). Południowa Mezopotamia, zamieszkana przez Sumerów . . .



Państwo Starobabliońskie

O królu Hammurabim i jego kodeksie każdy z nas uczył się w szkole. Ale niewiele wspomina się w podręcznikach szkolnych o czasach, w których on rządził. Chciałbym przybliżyć czytelnikom tą ciekawą epokę w dziejach Mezopotamii. Geneza i powstanie Starożytny Babilon (akad. Bab-ili "brama boga") leżał nad Eufratem blisko starego sumeryjskiego miasta Kisz, w centrum ważnego szlaku handlowego . Powstał prawdopodobnie w II poł. III tys. p.n.e. W okresie III dynastii z Ur (2112-2004 p.n.e.) był on siedzibą ensi. Jego głównym bóstwem . . .



Strona 16 z 19 : << 1 ... 13 14 15 16 17 18 19 >>


Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.