Starożytność
Wstęp
Porównując monety z różnych okresów – od czasów antycznych do współczesności – dochodzi się do nieodpartego wniosku, że najciekawsza i najbardziej nośna propaganda na monetach występowała w antycznym Rzymie. I nic w tym dziwnego: monety były wtedy praktycznie jednym środkiem, który szybko mógł dotrzeć do dużej ilości ludzi. Każde więc ważniejsze wydarzenie w czasach Republiki, a zwłaszcza w czasach Cesarstwa, miało swoje odzwierciedlenie w mennictwie. Zmiany polityczne w kraju (np. zmiana władcy, wprowadzenie . . .
W roku 55 i 54 p.n.e. Juliusz Cezar podjął nieudane próby podbicia Brytanii. W 43 n.e. w czasach cesarza Klaudiusza legiony rzymskie rozpoczęły skuteczny podbój Wysp Brytyjskich. W 70 r. n.e. Rzymianie kontrolowali południową Anglię, w 80 Walię i w 81 r. południową Szkocję. Na terenach tych utworzono prowincję zwaną Brytanią, którą zarządzał rzymski namiestnik. Rzymianom zagrażały wrogo do nich nastawione ludy Piktów, Szkotów oraz Sasów.
. . .
Personifikacja to przypisanie postaci ludzkich czemuś co nie jest człowiekiem, jest raczej pojęciem abstrakcyjnym.
Personifikacje często pojawiają się na rewersach antycznych monet rzymskich, szczególnie z okresu cesarstwa. Zwykle wykorzystywano tu postaci z panteonu bóstw mitologii rzymskiej.
Istnieje oczywiście wiele wersji przedstawień tej samej personifikacji na rewersach monet. Nie zawsze występują wszystkie elementy, postać bywa stojąca lub siedząca (np. na tronie) i różne są jej atrybuty. Tak więc w opisach niżej podanych przykładów . . .
Knossos - miejscowość na greckiej wyspie Krecie, położona około 6 km na południowy wschód od Iraklionu, u stóp gór Ida, słynąca z odkrytych tam w 1899 r. przez Arthura Evansa rozległych ruin pałacu pochodzącego z lat 2000-1400 p.n.e. (okres kultury minojskiej), zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Był to jeden z największych i najwspanialszych pałaców minojskich, położony u północnych wybrzeży Krety. Jego powierzchnia obejmowała około 2 ha i miał łącznie ok. 1500 pomieszczeń. Pałac wielokrotnie ulegał zniszczeniom, po . . .
Powstanie człowieka
Na początek należałoby zacząć od zapoznania się z historią ludzi. Pojawienie się człowieka wiąże się z dwiema koncepcjami: kreacyjną i ewolucyjną. Pierwsza z nich dotyczy religii, a druga to teoria naukowa. Zacznijmy od religii, pamiętając, że pomiędzy różnymi mitami kreacyjnymi istnieją podobieństwa.
W każdej religii istnieje inny pogląd na temat powstania ludzi. W chrześcijaństwie ludzie wierzą, iż pierwszymi ludźmi byli Adam i Ewa. Mówi o tym biblijna Księga Rodzaju. Adam i Ewa, stworzeni . . .
Według rzymskich historyków (przede wszystkim Liwiusza) Romulus i Remus byli wnukami króla miasta Alba Longa (dzisiejszego Castel Gandolfo), Numitora. Brat Numitora, Amuliusz, dokonał zamachu stanu, króla uwięził, a jego córce Rei Sylwii nakazał zostać westalką i żyć w celibacie. Rea Sylwia, niepomna przestróg samozwańczego króla, zaszła jednak w ciążę i powiła bliźnięta, dwóch chłopców, których nazwano Romulus i Remus. Ich ojcem miał być nie, kto inny, tylko bóg Mars.
Amuliusz rozkazał utopić dzieci w rzece. Zamiar ten jednak się nie . . .
Seneka, w jednym z pism stwierdził, że dzienny koszt wyżywienia jednej osoby, w wyjątkowo skromnych warunkach, można zmieścić w 2 asach (1/2 sesterca). Prace wykopaliskowe prowadzone w Pompejach, doprowadziły do odkrycia wielu ważnych elementów, m.in. domowego kosztorysu, który ustalał koszt utrzymania jednej rodziny (3 osoby + 1 niewolnik) na sumę około 8 asów, co zgadza się z powyżej przytoczoną opinią Seneki. W tym miejscu zamieszczę ekspertyzę z wielu list znalezionych w Pompejach, oczywiście opierając się na dostępnej literaturze. Mówiąc . . .
Obóz legionów rzymskich charakteryzował się doskonałym wykonaniem. Budowany był z drewna przez samych legionistów. Rzymianie charakteryzowali się dobrą znajomością rzemiosła budowlanego co widać w ich istniejących dotąd budowlach. Jednak obóz rzymski, tworzony na potrzeby militarne, nie był budowany przez zawodowych inżynierów i budowniczych. Tworzony był przez zwykłych żołnierzy, którzy budowali obóz w każdym miejscu, każdego dnia. Budowa zazwyczaj zaczynała się popołudniem, bowiem dzienny rozkład zajęć armii był ułożony co do . . .
Mianem siedmiu cudów świata określa się siedem przykładów dzieł sztuki i szczytowych osiągnięć architektury, szczególnie cenionych przez starożytnych Greków. Najstarszy zachowany spis sporządził Antypater z Sydonu na przełomie IV i III wieku p.n.e. Na przełomie wieków spis zmieniał się, jednak najczęściej były to:
1. Piramida Cheopsa
2. Wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie
3. Kolos Rodyjski
4. Mauzoleum w Halikarnasie
5. Świątynia Artemidy w Efezie
6. Posąg Zeusa olimpijskiego
7. Latarnia morska na Faros
Cztery z nich . . .
Powszechnie uważa się, że twarze osób panujących są przedstawiane na rzymskich monetach antycznych bardzo realistycznie. Znany jest przypadek posągu Marka Aureliusza, który – po odkopaniu – zidentyfikowano jako tego właśnie władcy na podstawie portretów z monet. Idąc tym tropem prześledźmy zmiany twarzy Nerona w trakcie jego panowania.
Neron (Tiberius Claudius Nero Caesar Drusus Germanicus) ur. 37 n.e., zm. 68 n.e., cesarz w latach 54-68 n.e. Był cesarzem Rzymu tylko przez 14 lat. Na tron wstąpił w wieku 17 lat zaś panowanie swe . . .