Starożytność
Kim byli Alanowie? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Można określać ich mianem koczowniczych wojowników, łupieżców i nieokrzesanych barbarzyńców. Fakt, ale to tylko część prawdy. Pomimo nielicznych wzmianek w źródłach historycznych, Alanowie na trwałe zapisali się w dziejach Europy. Niosąc ze sobą zniszczenie, pozostawli Europie jeden cenny dar - podstawy legendy o królu Arturze.Pierwsze informacje o ludzie Alanów pochodzą z połowy I wieku n.e. Dopiero jednak żydowski historyk, Józef Flawiusz, w swych dziełach . . .
Troja - mityczne miasto, pod którego murami starły się nieprzebrane rzesze herosów, od dwóch tysięcy lat budzi nasze zainteresowanie. Jakiż urok musiało posiadać, skoro nawet greccy bogowie schodzili z Olimpu by uczestniczyć w tej kampanii? Zapewne ogromny, skoro i dzisiaj czytając Iliadę na naszych twarzach pojawiają się wypieki i mocniejsze bicie serca.A wszystko przez zwadę Olimpijczyków. Podczas wielkiej uczty weselnej, doszło do sporu pomiędzy trzema boginiami: Ateną, Afrodytą i Herą. Spór wywołała bogini zemsty, Eris - . . .
Od niemal 2,5 tysiąca lat ludzkość poszukuje śladów mitycznej Atlantydy, która w ciągu jednej feralnej nocy zniknęła zalana falami oceanu. Czy uda się ją odnaleźć?Około 360 r. p.n.e. grecki filozof Platon, w dwóch dialogach - Timajos i Krytias - opisał ukształtowanie Atlantydy i jej dzieje, choć nie istniała już od ponad 9 tysięcy lat! Ale skąd Platon wiedział o tej cywilizacji?Platon podaje, że wieści te zdobył niejako w spadku po Solonie. Solon był słynnym prawodawcą Aten, który ok. 590 r. p.n.e. wyruszył w podróż do . . .
Arystonik był naturalnym synem króla Eumenesa II, aczkolwiek z nieprawego łoża. Jednak po śmierci Eumenesa, władzę nad Pergamonem przejął przyrodni brat Arystonika, Attalos III, człowiek skryty i skromny. Ten ostatni władca pergamoński żył zamknięty w swym pałacu, nie bacząc na otaczający go świat wielkiej polityki, skandali i intryg. Tutaj samotnie oddawał się swym zainteresowaniom - uprawą ziół (oraz wyrobem trucizn, które testował na więźniach skazanych na śmierć) i odlewaniu brązowych rzeźb i posągów. Niestety dla Attalosa, pasja . . .
Tartessos było starożytnym odpowiednikiem słynnego Eldorado. Słynęło z niesłychanego przepychu, niezwykłej kultury i sztuki. Pomimo tego, legło w gruzach. Do dziś nie ustalono, gdzie się znajdowało.Mniej więcej od dwustu lat do naszych uszu docierają coraz to nowsze doniesienia o odkryciach naukowców. Coraz lepiej znamy dzieje starożytnego Egiptu, Minojczyków czy Sumerów. Powszechnie uważa się, że najstarsze cywilizacje rozwijały się na Bliskim Wschodzie - jednak to błąd. Na ziemiach europejskich również egzystowały rozwinięte . . .
Opracował Maciej Grzelczyk
Sztuka - słowo, które z pozoru nie budzi problemów co do wyjaśnienia jego znaczenia i ukazaniu "co to jest ?". Automatycznie przywoływane zostają obrazy od patetycznych (czy wręcz pompatycznych) rzeźb sztuki klasycznej po przez doniosłe chwile glorii na polach bitew do abstrakcyjnych dokonań artystów tzw. "sztuki nowoczesnej". Jednak od kiedy możemy mówić czy dane "dzieło" jest już sztuką, a kiedy mamy prawo uważać, że jeszcze (lub już) nią nie jest? To pytanie szczególnie nabiera wydźwięku . . .
Panem et circenses, czyli cesarski program igrzysk gladiatorów w źródłach pisanych w okresie wczesnego cesarstwa1
Formuła panem et circenses 2 autorstwa negatywnie oceniającego ówczesną rzeczywistość Juwenalisa, odpowiadała, poczynając od I w. n. e., polityce cesarzy wobec mas ludowych. Jako sztandarowe hasło propagandowo-polityczne, realizowane z rozmachemw kolejnych programach cesarskich, miało za zadanie skierować uwagę obywateli na wyznaczone sfery życia publicznego. Cały wysiłek tych starań opierał . . .
Kim byli Kimmerowie? Hmm, odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Poza tym, że przez okres mniej więcej półtora wieku łupili ziemie Azji Mniejszej oraz Wyżyny Armeńskiej, wiadomo o nich niewiele. Jak się wydaje, Kimmerowie pierwotnie zamieszkiwali stepy nadczarnomorskie, z centrum na Krymie. Tutaj około X wieku p.n.e. nauczyli się wytopu żelaza, dzięki czemu zdobyli zdolność produkcji tak poszukiwanego i cennego wówczas żelaza. Zapewne pod naporem Scytów 1, lud ten został zmuszony do emigracji 2. Herodot przytacza taką oto . . .
Żyjemy w świecie zdominowanym przez religie monoteistyczne ? chrześcijaństwo, islam, buddyzm i judaizm. Istnieją również inne doktryny religijne, niemniej ciągle ubywa wyznawców religii politeistycznych. A przecież w starożytności nie wyobrażano sobie istnienia jednego naczelnego bóstwa, które mogło posiadać cechy i zdolności wszystkich "sił natury". Oczywiście wyjątkiem byli Izraelici, którzy dali początek chrześcijaństwu i islamowi, oraz buddyzm nie uznający właściwie instytucji bóstwa. Każdy z nas posiada wiedzę ogólną o bogach . . .
Starożytni Grecy pozostawili nam w spuściźnie całą swoją przebogatą kulturę i sztukę, demokratyczny system rządów, filozofię. Z terenów Morza Egejskiego wywodzi się także bardzo specyficzna religia. Jak zauważył Tadeusz Zieliński: Pośród wszystkich religii pogańskich nie ma ani jednej, która by naszej inteligencji była jednocześnie i tak dobrze znana, i tak głęboko nieznana, jak religia starożytnej Grecji 1.Religia grecka miała charakter politeistyczny. Zgodnie z klasyfikacjami prezentowanymi w pracach religioznawców . . .