Starożytność
Wstępny opis W tym temacie zapamiętasz kiedy powstał Rzym i kiedy stał się republiką, jakie były uprawnienia głównych urzędników, jak przebiegały wojny punickie, jakie były źródła i zajęcia niewolników oraz zapamiętasz postacie Hannibala i Spartakusa.Opis wymaganych pojęć W II tysiącleciu p.n.e. plemiona italskie LatynówLatynowie - ludy indoeuropejskie zamieszkujące ziemie Lacjum (środkowa Italia, wokół Rzymu), którzy dość wcześnie stworzyli federację latyńską, na której czele . . .
Wstępny opisTemat wymaga rozpoznawania osiągnięć kilku postaci - Cezara, Oktawiana, Dioklecjana, przypisania pryncypatu do Oktawiana a dominatu do Dioklecjana; znajomości kilku pojęć i dat, znajomości podbojów cesarstwa, podziału państwa oraz przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych upadku imperium rzymskiego.Opis wymaganych pojęćUtalentowany wódz rzymski Gajusz Juliusz CezarGajusz Juliusz Cezar (ok. 100 - 44 r. p.n.e.) - znakomity wódz i polityk rzymski. Przeszedł wszystkie szczeble kariery . . .
Wstępny opis Temat starożytnej Grecji wymaga orientacji w jej okresach historycznych, znajomości ustroju Aten i Sparty, oraz wojen grecko-perskich, peloponeskiej i wyprawy Aleksandra Wielkiego. Opanuj podstawowe pojęcia, kilka istotnych dat oraz postaci.Opis wymaganych pojęćPierwszą cywilizacją na terenie Grecji była cywilizacja minojskacywilizacja minojska - pierwsza cywilizacja Grecka, mająca swe centrum na Krecie. Nazwa cywilizacji pochodzi od Minosa - króla Krety. Swój rozwój Kreta . . .
Wstępny opis W tym ciekawym temacie zapoznasz się z historią Izraelitów, zapamiętasz jej okresy oraz podstawowe postacie, poznasz też główne założenia judaizmu oraz symbolikę, która pozwoli odróżnić go od innych religii.Opis wymaganych pojęćTemat rozpoczynamy od praojca Izraelitów- Abrahama Abraham - według Starego Testamentu, ojciec narodu żydowskiego. Przywędrował ze swoją rodziną z miasta Ur w Mezopotamii do Kanaan (Palestyny), ok. 1700r p.n.e. Jego potomstwo dało początek religiom . . .
OpisW tym temacie dowiesz się o głównych osiągnięciach Egipcjan i Mezopotamczyków, nauczysz się je przyporządkowywać, zapamiętasz podstawowe pojęcia i główne bóstwa; zwróć uwagę na znajomość Kodeksu Hammurabiego.Opis wymaganych pojęćPierwsze cywilizacje postały na obszarach o ciepłym klimacie, w dolinach wielkich rzek i na żyznych nizinach. Rozwój kultury, religii, pisma i prawa sprzyjało organizacji państw (dużą rolę odgrywały w nich miasta), ludy poza kręgami cywilizacyjnymi nazywano . . .
Tym łatwym tematem wkraczamy w zagadnienia maturalne z przedmiotu historii. Przypomnij sobie podział źródeł historycznych, zwróć uwagę na kolejne epoki w prahistorii oraz daty graniczne w okresach historycznych. Zapamiętaj szczególnie rewolucje neolityczną.
Opis wymaganych pojęć
Temat zaczynamy znajomością źródeł historycznychŹródła historyczne to pozostałości działalności człowieka, z nich historycy i archeologowie czerpią wiedzę o przeszłości. Dzielimy je na pisane i niepisane (materialne). . . .
A oto kolejna część naszej skromnej serii - Zagadki archeologii. W niniejszej pracy poznamy kilka ciekawostek dotyczących niewyjaśnionych znalezisk prehistorii i starożytności. Gorąco zapraszam.Przestrzelona czaszka człowieka z KabwePrzenieśmy się do Broken Hill w Północnej Rodezji do roku 1921. Miejscowy górnik, Thomas Zwingellar pracujący w kopalni cynku, na głębokości 18 m dostrzegł błyszczący przedmiot, który po wyciągnięciu okazał się być pradawną czaszką. Po lewej stronie skroni znajdował się mały, okrągły otwór. . . .
Ammon to termin dla niewielkiego ludu zajmującego w I tysiącleciu p.n.e. centralną część obecnej Jordanii. Nie wiadomo kiedy i skąd przywędrowali, ale zapewne zasiedlali tereny starożytnej Palestyny od conajmniej XI stulecia p.n.e. W X wieku p.n.e. Ammonici weszli w skład monarchii Dawida i Salomona, lecz bezustannie sprawiali kłopoty. Po podziale monarchii izraelskiej, Ammonici odzyskali suwerenność i co jakiś czas walczyli z królestwem północnym (Izrael), a zwłaszcza z południowym (Juda). W VIII wieku p.n.e. uznali zwierzchność imperium . . .
Kultura oryniacka (ok. 40 000/35 000 - 30 000/20 000 p.n.e.) jest pierwszą kulturą europejską identyfikowaną z Homo sapiens sapiens. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że należy przypisywać ją raczej neandertalczykowi, bowiem człowiek współczesny pojawił się w Europie "trochę" później. Jak pokazują współczesne badania, wiele przedmiotów kultury oryniackiej przypomina wyroby neandertalskie we Francji, co sugeruje, że należy dokładnie przebadać dotychczasowe obiekty przypisywane kulturze oryniackiej, czy aby nie są . . .
Utalentowany i szczęśliwy wódz, świetny mówca, a przy tym wielki intrygant i największy zdrajca w historii Hellady, który w interesie miał tylko jedno - swoją przyjemność, zarówno umysłową jak i cielesną, sławę, bogactwo i władzę. Jednym słowem hedonista całą parą. Tak przynajmniej świadczą o nim świadectwa starożytnych.Alkibiades Alkmeonida (ok. 450-404 p.n.e.), był podobno niesamowicie przystojny, a przy tym zabójczo inteligentny, ale przede wszystkim był ogromnym hulaką. Lubiał się pokazywać, nie cofał się przed niczym, . . .