Starożytność
Utalentowany i szczęśliwy wódz, świetny mówca, a przy tym wielki intrygant i największy zdrajca w historii Hellady, który w interesie miał tylko jedno - swoją przyjemność, zarówno umysłową jak i cielesną, sławę, bogactwo i władzę. Jednym słowem hedonista całą parą. Tak przynajmniej świadczą o nim świadectwa starożytnych.Alkibiades Alkmeonida (ok. 450-404 p.n.e.), był podobno niesamowicie przystojny, a przy tym zabójczo inteligentny, ale przede wszystkim był ogromnym hulaką. Lubiał się pokazywać, nie cofał się przed niczym, . . .
Dzieje świata to pasmo wielu przypadkowych zdarzeń, odkryć, tajemnic, niedomówień, oszustw a także czarnych plam. Są jednak zagadki, które nie jest łatwo racjonalnie wytłumaczyć. Jedną z najciekawszych są ślady człowieka w epokach, gdy ludzkość nie mogła i nie miała prawa istnieć. Zapraszam was w świat tajemnic archeologii, a także znalezisk przedmiotów, których ludzkość jeszcze nie mogła wyprodukować w przypisanych im epokach.Rozdeptany trylobitW 1968 roku zbieracz trylobitów William Meister niedaleko Antelope Springs w . . .
Epos o Gilgameszu, a raczej "O tym, co widział wszystko" jak nazwali go twórcy, był tworzony przez dłuższy czas, początkowo przekazywano go ustnie. Wraz z upływem czasu, treść eposu ulegała zmianom, wzbogaceniom, podczas gdy inne fragmenty zostały pominięte, a w ostateczności zapomniane. Tekst eposu zachował się na 12 tablicach odnalezionych w asyryjskiej bibliotece w Niniwie. Opowieść o tym bohaterze, którą podaję poniżej, jest jedną z wielu wersji, zapisanych z rozkazu króla Assurbanipala. Owe 12 tabliczek opowiada o . . .
Celtowie nie stworzyli żadnej świętej księgi, która stałaby się fundamentem ich religii. Wszystko, co wiemy o ich kulcie, oparte jest na wzmiankach greckich i rzymskich historyków, a także dzięki znaleziskom archeologicznym. Najważniejszym i najobszerniejszym dziełem w tej dziedzinie jest "Commentarii de bello Gallico" Juliusza Cezara, który podczas 10-letnich zmagań z celtyckimi Gallami, dość dobrze poznał ich wierzenia i zwyczaje. Następne w kolejności są dzieła mnichów chrześcijańskich z Irlandii, Walii i Szkocji, którzy w średniowieczu . . .
W czasie gdy na świecie bujnie rozwijały się rozmaite gatunki ssaków, na świecie pojawiła się linia małp naczelnych, z których wyodrębili się później ludzie i szympansy. Dotychczas sądzono, iż nasze drogi ewolucyjne rozeszły się ok. 7 mln lat temu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod analizy DNA, odkryto, iż do tego czasu obie linii naczelnych krzyżowały się. Obecnie datę faktu rozdzielenia linii ewolucyjnych przesunięto w przód - do ok. 5,4 mln lat temu. Prześledzenie ścieżki rozwojowej człowieka jest zadaniem niezmiernie trudnym. . . .
Trzecia część cyklu artykułów analizujących religijność Konstantyna Wielkiego w odniesieniu do soboru nicejskiego z 325 roku, koncentruje się na teologii ariańskiej. Poprzednie odcinki nakreśliły fundament religijny, którym cesarz kierował się podczas prowadzenia polityki wobec legalnych kultów państwa rzymskiego. Poniższy artykuł stanowi dygresję poprzedzającą analizę roli, jaką Konstantyn widział w zjawisku soborowym.Przyczyny wystąpienia AriuszaChrześcijański Wschód uwikłany był już wcześniej w spory doktrynalne, lecz . . .
W pierwszej części cyklu artykułów dotyczących próby wytłumaczenia złożoności religijności cesarza Konstantyna Wielkiego, skupiliśmy się na legitymizacji rządów w dobie tetrarchii, a także wpływu prześladowań na kształtującą się doktrynę Kościoła Katolickiego. W kolejnej części cyklu przyjrzymy się w jaki sposób mitranizm przyczynił się do najpierw zaakceptowania, a potem gloryfikowania chrześcijaństwa. Rozeznamy się również w skutkach ustąpienia Dioklecjana z tronu cesarskiego, a także . . .
Zajęcie Rzymu przez Gotów Alaryka 24 sierpnia 410 roku odbiło się głębokim echem w całym imperium. Rzym nie został zajęty przez obce wojskaLudzie Alaryka nie zupełnie byli obcy bo na żołdzie Cesarstwa, choć zbuntowani. (ludzie Alaryka nie zupełnie byli obcy bo na żołdzie cesarstwa, choć zbuntowani) od 800 lat. Miasto już dawno przestało być stolicą państwa, było jednak nadal postrzegane jako centrum ówczesnego świata starożytnego. Tak doniosłe wydarzenie wywołało zrozumiałe poruszenie w różnych kręgach . . .
Kim był neandertalczyk - bezmyślnym małpoludem, czy inteligentnym i "cywilizowanym" łowcą i twórcą pierwszych dzieł sztuki? Zapraszam w podróż do prehistorii.Pierwszy niezwykły szkielet tego przedstawiciela gatunku Homo sapiens odkryto w 1856 roku w Neanderthalu w Niemczech. Badacze, którzy odsłonili niezwykłe szczątki, nie mogli dojść do wniosku, czym właściwie one są. Początkowo sądzono, że to szkielet człowieka z licznymi chorobami, które wywołały deformację kości. Nikomu nie przyszło do głowy, że może to być . . .
Artykuł ukazuje metody tortur i egzekucji w świecie starożytnym. Może być nieodpowiedni dla wrażliwych i młodszych czytelników
Świat starożytny wydaje się nam jakąś odległą krainą, niemal sielanką, w której spotkać można wybitnych uczonych, niesamowitych wodzów i polityków. I właściwie tylko oni stali się jakby wizerunkiem tamtej epoki. A przecież tak mało wiadomo nam o życiu codziennym, o . . .